PLUS Dalmacija Sport+

Ragbijašima Nade nova titula prvaka!

U vrlo dramatičnom i uzbudljivom finalu Prvenstva Hrvatske u ragbiju, splitska momčad obranila je naslov Prvaka. Bio je to epski okršaj ragbijaških titana na zagrebačkom Krtičnjaku.

Dvije najkvalitetnije hrvatske ragbijaške momčadi, od prve do posljednje minute susreta, vodile u divovsku borbu, doslovno za svaku stopu terena, u cilju osvajanje titule prvaka. Sve želje, sve nade, sav cjelogodišnji trud, muke, znoj i suze komprimirale su se u 80 minuta finalnog susreta. Silan naboj energije izbijao je iz svakog pokreta, starta i duela najboljih hrvatskih ragbijaša.

Na kraju jezičak sreće prevagnuo je na stranu Nade i izazvao salvu oduševljenja među igračima i navijačima splitske momčadi. Sasvim zasluženo, ova pobjeda splitskoj momčadi ostat će sigurno u najljepšem sjećanju jer je izborena teškom mukom i ogromnim trudom protiv istinski velikog rivala. Jednako zasluženo i pravedno bilo bi i da se fortuna osmjehnula igračima Mladosti. Zagrebačka momčad odigrala je vrhunsku utakmicu i bila na korak do povijesnog uspjeha. Kao u svakom velikom sportskom finalu jedna lopta, jedan djelić sekunde određuje smjer pražnjenje emocija. Pobjedniku neizmjernu radost i sreću a poraženom konsternaciju, tugu i bol za propuštenom prilikom.

Kako i priliči borbi za naslov prvaka, od prvog zvižduka suca Bartolića, momčadi snažno i odvažno otvaraju susret. Momčad Nade , već u 3. minuti, silovitim prodorom i zgoditkom Jurčevića te preciznim pretvaranjem Rossa povela je 0:7, jasno iskazujući svoje ambicije u finalnom susretu. Dvije minute potom, jednako odlučno Mladost uzvraća zgoditkom Stojanovskog 5:7. Potom akciju Nade u 10. minuti zgoditkom završava brzonogi Vlajčević za vodstvo gostiju 5:12. Rosso, iz kaznenog udarca u 21. minuti, povećava vodstvo Nade na 5:15. Igra se čvrsto ali izuzetno korektno na obje strane. Momčadi se izmjenjuju u posjedu lopte, držeći visok ritam i stalno se izmjenjuju u fazama obrane i napada. Kvalitetnu višefaznu akciju domaće momčadi, u 36. minuti, uspješno završava Ilija Biškić. Zgoditak uspješno pretvara Jurišić za 12:15. Momčadi s ovim rezultatom odlaze na odmor.

U nastavku kao da je odmor više godio igračima Mladosti. Oni prvi preuzimaju inicijativu te hitri Stojanovski u 50. minuti ponovno bježi obrani splitske momčadi i po prvi put dovodi svoju momčad u vodstvo 17:15. Nada ubrzo u 54. minuti uzvraća preko Rossa iz kaznenog udarca, 17:18 za Nadu. Tribine se ore od podrške navijača jedne i druge momčadi. Do novog vodstva igrači Mladosti stižu u 58. minuti zgoditkom Stipića 22:18. Nik Jurišić drugi put zaredom ne uspijeva pogoditi iz pretvaranja. Momčadi ulaze u posljednju četvrtinu utakmice. Sada svaki potez i pogreška imaju kudikamo veću vrijednost. Niti jedna momčad ne posustaje ni milimetra. Momčadi se izmjenjuju u napadima ali bez prave prilike i rezultatskih promjena. Oduševljeni gledatelji na nogama i uz glasnu podršku za obje momčadi prate uzbudljivu završnicu susreta. Mladost nastoji što više nogom prebaciti igru duboko u polje gostujuće momčadi te udaljiti igrače Nade od prostora zgoditka svoje momčadi.

Ogromnim trudom i upornošću igrači Nade uspijevaju preći na polovinu domaće momčadi te u nizu faza stići neposredno do prostora zgoditka Mladosti. Nakon uspješno izvedenog auta i kvalitetno izvedene formacije „mlina“, kapetan splitske momčadi Krešimir Čorić postiže zgoditak u 74.minuti kojeg uspješno pretvara Rosso za 22:25. Mladost ne posustaje, ponovno pritišće i minutu prije kraja stiže 15-tak metara ispred prostora zgoditka Nade. Domaća momčad ima aut i loptu u svom posjedu, odnosno priliku da na isti način uzvrati Nadi. Iako su u dotadašnjem tijeku susreta bili vrlo sigurni u izvođenju svog auta, ovaj put zahvaljujući iznenadnom i izvanrednom reakcijom nadina igrača Darija Jurčevića ostaju bez lopte i prilike da preokrenu rezultat.

Nada čvrsto čuva posjed lopte tijekom isteka posljednje minute te ispucavanjem iste u aut od strane mladog Vuletića prisiljava suca Bartolića da označi kraj susreta. Eksplozija radosti splitske momčadi za ukupno osvojenu 35-u titulu Prvaka države. Sedamnaestu zaredom od 2003.godine.

Za predstavnike Hrvatskog ragbijaškog saveza te predstavnike klubova napomena da je istinska šteta da se ovakvo kvalitetno i krajnje uzbudljivo finale ne igra na kvalitetnijem stadionu te u nekom primjerenijem terminu kako bi i većem broju ljubitelja ragbija bio omogućeno praćenje finalne utakmice.